|
KRONIKA 2001
Zebranie sprawozdawcze KČT Krásná Lípá Bartnickie Lodospady
W dniach 20 i 21 stycznia 2001 r. kilku delegatów OM PTSM w Lubaniu już po raz trzeci uczestniczyło w corocznym zebraniu sprawozdawczym zaprzyjaźnionego Klubu Czeskich Turystów z Krasnej Lipy (Czechy). Zebranie odbyło się w restauracji "Wolfsberg" u stóp Vlči hory. W niedzielę czescy koledzy zorganizowali krótką wycieczkę po niedawno utworzonym Parku Narodowym Łabskich Piaskowców. Spotkanie zakończył wspólny obiad, na którym ustalono kalendarz tegorocznych imprez turystycznych.
12-lecie Międzyszkolnego Koła PTSM "Piastów" w Lubaniu 15-lecie Osiedlowego Koła PTTK nr 35 w Lubaniu
10 marca 2001 r. w Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu odbyło się spotkanie rocznicowe członków Międzyszkolnego Koła PTSM "Piastów" i Osiedlowego Koła PTTK nr 35 w Lubaniu. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście reprezentujący ZG PTSM, ZG PTTK, Radę Miejską w Lubaniu, Zarząd Miasta Lubania, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, Zarząd Sp-ni Mieszkaniowej w Lubaniu, a także pięcioosobowe delegacje reprezentujące Klub Czeskich Turystów z Krasnej Lipy (Czechy) oraz Oddział Miejski Saksońskiego Towarzystwa Turystyki Górskiej w Neustadt (Niemcy).
Na spotkaniu wręczono działaczom PTSM i PTTK liczne wyróżnienia i odznaczenia. Zorganizowana była wystawa odznak i znaczków turystycznych, przegląd prowadzonych kronik oraz pokaz diapozytywów przyrodniczych i krajoznawczych. W dniu 11 marca 2001 r. dla gości zagranicznych zorganizowano wycieczkę krajoznawczą do Lubomierza, Wlenia i Siedlęcina.
3 Dni - 3 Kraje - 3 Wędrówki
Impreza rozpoczęła się 19 kwietnia 2001 r. spotkaniem turystów na wieczorku zapoznawczym w restauracji "Grodzka" w Lubaniu. Ponieważ rajd zaczynał się następnego dnia, wczesnym rankiem uczestnicy mieli zapewniony nocleg na Hali Sportowej oraz w okolicznych hotelach. Dzień polski - "Łużyckie Wędrówki" oferował 15-, 24-, 31- i 42-kilometrowe trasy, które przebiegały w pobliżu dwóch jezior Pogórza Izerskiego: Złotnickiego i Leśniańskiego.
Na trasach zorganizowane były punkty kontrolne, nieodpłatne bufety, a także punkty medyczne. Zadziwiające było, z jaką sympatią miejscowa ludność reagowała na przechodzących turystów. Najbardziej zaangażowały się nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Szyszkowej, które na własny koszt upiekły ciasto i częstowały nim imprezowiczów na jednym z punktów kontrolnych! Każdy z uczestników otrzymywał znaczek pamiątkowy i imienny dyplom ukończenia trasy. Wspaniale dopisała pogoda i chyba żaden z 227 uczestników nie miał powodu do narzekań. Szczególnie mile zaskoczeni byli turyści przybyli z zachodnich krajów (Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Austria, Belgia a także Czechy), którzy niezbyt byli przekonani do imprezy w Polsce. Wieczorem autokar przewiózł uczestników do Novégo Města p.Smrkem w Czechach na nocleg. 21 i 22 kwietnia kontynuację rajdu przejęli koledzy z Czech i Niemiec. Łącznie w trzydniowej imprezie wzięło udział około 3000 turystów z 7 krajów.
Jesteśmy wdzięczni za wyrazy uznania i podziękowania, szczególnie, że organizacją tego typu imprezy mieliśmy przyjemność zajmować się poraz pierwszy. Zdaliśmy sobie także sprawę z naszych niedociągnięć, z których największą chyba był brak księgi gości, w której uczestnicy mogli by potwierdzić swoje uczestnictwo. Zmobilizuje nas to jednak do bardziej wytężonej pracy w przyszłym roku i postaramy się usunąć luki w organizacji.
Jesteśmy wdzięczni instytucjom, które dofinansowały tę międzynarodową imprezę, a były to:
- Urząd Miasta Lubań i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Lubań
- Urząd Marszałkowski Wojewody Dolnośląskiego
- Euroregion NYSA jako przedstawiciel Funduszu Unii Europejskiej
Między Granitem a Piaskowcem
19 maja 2001 r. na zaproszenie KČT Krásná Lípa i SBB-DAV Neustadt, 43-osobowa grupa członków naszego oddziału udała się autokarem na dwudniową wycieczkę do Czech i Niemiec.
Pierwszego dnia, razem z czeskimi i niemieckimi turystami, uczestniczyliśmy w 23 edycji Rajdu Pieszego IVV "Zwischen Granit und Sandstein", którego trasa przebiegała po terenach Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Wieczorem mieliśmy przyjemność korzystać z kompleksu wypoczynkowo-kąpielowego "Monte Mare". Następnie pojechaliśmy do Krásnej Lípy w Czechach, gdzie czekała na nas obiadokolacja i nocleg. Rano zostaliśmy zaskoczeni wspaniałym śniadaniem, po którym udaliśmy się z powrotem do Niemiec. Tego dnia przewodnik oprowadzał nas po miejscowości Bad Schandau, Twierdzy "Fenstung Königstein" oraz mieście Pirna.
Liszeńskie Wędrówki Czeskim Rajem
2 czerwca 2001 r. pod nazwą "Líśenské pochody Českym Rájem" (XXXI Rocznik) odbyła się jedna z największych imprez turystycznych organizowanych w Republice Czeskiej. 8-osobowa ekipa z Lubania, a także turyści z Krásnej Lípy i Neustadtu spotkali się w miejscowości Liśny koło miasta Źelezny Brod w Czeskim Raju. Frekwencja dopisała, bo łącznie w rajdzie brało udział 2030 turystów. Można było startować na trasach 7-, 13-, 20-, 31-, 41- i 50-kilometrowych. Ze względu na niezbyt sprzyjającą pogodę lubaniacy wędrowali na trasie 20 km. Oprócz przepięknych terenów można było zwiedzać zamek Frýdśtejn i podziwiać dolinę rzeki Izera z wieży widokowej Kopanina.
Spotkanie Czeskich i Niemieckich Turystów
9-10 czerwca 2001 r. grupa czterech delegatów OM PTSM w Lubaniu brała udział w 2. "Setkání českých a nemeckých turistů" w Kyjovie k/Krásnej Lípy (Czechy). Impreza rozpoczęła się wspólnym przemarszem około 50 działaczy turystycznych z Czech, Niemiec i Polski pod pamiątkową tablicę dra Johanna Hilleho (1852-1925), prekursora turystyki w Szwajcarii Saksońskiej i założyciela pierwszego na tym terenie klubu turystycznego. Spotkanie miało charakter rocznicowy, gdyż właśnie rok temu staraniem członków KČT Krásná Lípa i SBB-DAV Neustadt owa tablica została umieszczona na jednym z wielu w okolicy ostańców piaskowcowych. Stąd już tylko kilometr do czesko-niemieckiego turystycznego przejścia granicznego Zadní Doubice - Hinterhermsdorf.
Powrót do bazy w schronisku "Petra" podzielono na trzy odcinki, które do wyboru, prowadziły przez najciekawsze zakątki niedawno utworzonego parku narodowego. Na mecie organizatorzy zapewnili poczęstunek, akompaniament kapeli country i oczywiście piwo. Biesiada trwała do wieczora. Po noclegu w gościnnej "Petrze" polska grupa wracała do Lubania okrężną drogą, zwiedzając po drodze najciekawsze zakątki powiatu Děčin.
Skalnymi Zamkami Łabskich Piaskowców
W dniach od 10 do 12 sierpnia 2001 roku nasza trzynastoosobowa grupa (w tym dwie koleżanki z Konina) wzięła udział w 19. Rajdzie Pieszym "Skalními hrádky Labských Piskovců" IVV. Zanim jednak wyruszyliśmy na trasę piątkowego etapu, w czasie drogi dojazdowej udało nam się zwiedzić miasto Chrastava, piaskowcowe Bilé Kameny - do złudzenia przypominające grupę słoni, renesansowy zamek Lemberk, a także zdobyć szczyt Sokol z ruinami zamku Stary Falkenburk.
Późnym popołudniem wyszliśmy na dwunastokilometrową trasę rajdową prowadzącą zachodnim skrajem Gór Łużyckich w okolicy miasta Krásná Lípa. Po noclegu w "Sichovce"(taka przytulna chatka w środku lasu, bez prądu i bieżącej wody) stawiliśmy się na starcie drugiego dnia rajdu. 30 km w nogach zrekompensowały wspaniałe widoki i dzika przyroda Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii. Podziwialiśmy jego najbardziej niedosatępną, środkową część m.in. Přikre Schody, myśliwskie chaty "Na Tokáni", skały Černá Brána przy granicy z Niemcami, pozostałości wsi Zadní Doubice - a wszystko to wśród piaskowcowych ostańców, głębokich dolin i wartkich potoków.
W niedzielę 12 sierpnia, korzystając ze słonecznej pogody, udaliśmy się z miejscowości Jetřichovice na okrężny 10-kilometrowy spacer. Trasa wiodła przez kilka wybitnych punktów widokowych na pogranicze czesko-niemieckie. Z Mariinej Skály, Vilemininej Stěny i Ostroha można było dostrzec przebieg naszej wczorajszej wędrówki. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę przy pomniku przyrody Panská Skála. Kilkunastometrowe wąskie słupy bazaltowe rzeczywiście robią wrażenie - nie tylko na turystach.
KARKONOSZE 2001
Oddział Miejski PTSM był organizatorem III Międzynarodowego Rajdu Górskiego Euroregionu NYSA "KARKONOSZE 2001" odbywającego się w dniach 3-7 października 2001 w okolicach Szklarskiej Poręby. Większość członków oddziału brała czynny udział przy organizowaniu imprezy, czy też prowadzeniu tras, dlatego wystawiliśmy tylko dwie drużyny do punktacji rajdowej. Startująca na trasie nr 9 drużyna Międzyszkolnego Koła PTSM "Piast" zajęła w klasyfikacji generalnej 9 miejsce, a po trasie nr 7 wędrowała drużyna Ogniska TKKF "Osiedle" przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu zajmując ostatecznie 43 miejsce. Bardzo ucieszył nas udział w rajdzie zaprzyjaźnionych klubów: KČT Krásná Lípa i Varnsdorf oraz SBB-DAV Neustadt. Mimo barier językowych drużyny te zajęły wysokie miejsca. Metę rajdu zorganizowaliśmy w WDW "Śnieżynka" w Szklarskiej Porębie Górnej. Imprezę zakończył wspólny obiad organizatorów, kierowników tras i zaproszonych gości.
Neustadtska Pętla Götzingera
Kolejna edycja Rajdu Pieszego "Neustädter Götzingerroute" odbyła się 13 października 2001 r. na pograniczu niemiecko-czeskim. W imprezie uczestniczyło ponad 200 turystów, w tym około 20 z KČT Krásná Lípa i Varnsdorf oraz 4 przedstawicieli Oddziału PTSM w Lubaniu. W trakcie rajdu zwiedzaliśmy zamek w Neustadt i starówkę w Sebnitz, a na terenie Parku Narodowego Łabskie Piaskowce w Czechach wieżę widokową i schronisko na szczycie Tanecznicy.
XX-lecie KČT Krásná Lípa
Na zaproszenie czeskich kolegów z Krásnej Lípy 13/14 listopada 2001 do chaty "Setuza" koło Jiřetina udało się czterech przedstawicieli OM PTSM w Lubaniu. Powodem zaproszenia nas jak i kolegów z SBB-DAV Neustadt była XX rocznica powołania KČT Krásná Lípa. Towarzyskie spotkanie miało charakter wspomnieniowy. Nie było oficjalnych przemówień i zaproszonych gości. Po sutym obiedzie zakrapianym wysokoprocentowymi ziołami (!!!) "Turisticka Luzicka" wiele godzin spędziliśmy przy kronikach i fotoalbumach dokumentujących naszą trójstronną współpracę turystyczną. W trakcie pobytu zwiedziliśmy także wiele ciekawych obiektów powiatu Českolipsko.
Regionalne Spotkanie Oddziałów PTSM
Jak co roku, na koniec sezonu turystycznego Zarząd Oddziału PTSM "Ziemi Jeleniogórskiej" zaprosił przedstawicieli ościennych Oddziałów z terenu dawnego woj. jeleniogórskiego na uroczyste podsumowanie. Spotkanie poprzedziła wycieczka autokarowa do czeskiego uzdrowiska Jańskie Łaźnie i stolicy ziemi podkarkonoskiej Trutnova. 16 listopada 2001 w godzinach popołudniowych w Lubawskim Domu Kultury oprócz przedstawicieli Zarządów Miejskich PTSM Jeleniej Góry, Zgorzelca, Lubania i Kamiennej Góry zjawili się zaproszeni goście: starostowie Powiatu Jeleniogórskiego i Kamiennogórskiego oraz burmistrz miasta Lubawka. Po odczytaniu przez prezesów sprawozdań z działalności za 2001 rok, wręczeniu licznych wyróżnień i ogłoszeniu wyników Współzawodnictwa Schronisk PTSM ziemi jeleniogórskiej uczestnicy udali się do pobliskiego SSM "Nad Złotną" w Jarkowicach. Spotkanie zakończyło zwiedzanie zmodernizowanego obiektu i wspólne rozmowy przy kolacji.
Walny Zjazd PFPT
Od sierpnia 2001 OM PTSM w Lubaniu jest członkiem Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki (PFPT), która zajmuje się organizacją międzynarodowych rajdów pieszych wg zasad IVV. 17 listopada 2001 w Szczecinie odbył się Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów tej organizacji. Lubań reprezentowały 3 osoby: Henryk i Tadeusz Sławińscy oraz Bogdan Stempkowski. Otwarcia obrad Zjazdu dokonał Prezydent PFPT kol. Andrzej Lindecki, który również przedstawił sprawozdanie z działalności Prezydium za 4-letnią kadencję. W czasie dyskusji poruszano szereg problemów dotyczących przyszłości organizacji jak i jej działalności. W wyniku wyborów v-ce Prezydentem PFPT (podkomisja ds. młodzieży) został Henryk Sławiński, a członkami Komisji Rewizyjnej Tadeusz Sławiński i Bogdan Stempkowski. W drodze powrotnej lubaniacy odwiedzili ciekawe krajoznawcze miejsca: Ogród Dendrologiczny w Glinnej k/Szczecina, najstarszy polski platan w Chojnej, cmentarz żołnierzy I Armii WP w Siekierkach, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. i kościół NMP w Rokitnie.
Poszukiwanie Mikołaja
W dniach 8-9 grudnia 2001 r. zorganizowaliśmy czwartą z kolei wycieczkę autokarową "Poszukiwanie Mikołaja" dla dzieci z lubańskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie. Bazą noclegową było w tym roku Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu. Trasa pierwszego dnia wycieczki wiodła z Lubania przez Bolesławiec, Legnicę, Wołów do Trzebnicy. Tamtejszy przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zabytkach miasta ze szczególnym uwzględnieniem Sanktuarium św. Jadwigi. Następnie udaliśmy się do niedalekiej Oleśnicy, gdzie po zakątkach renesansowego zamku również oprowadzał przewodnik. Jeszcze przerwa na obiad i już wieczorem gościliśmy w przytulnym schronisku. Resztę dnia wypełnił konkurs krajoznawczy i śpiewy przy gitarze. Nazajutrz rano, po śniadaniu, mieliśmy okazję podziwiać Panoramę Racławicką, a zaraz potem zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego. Następnie wyruszyliśmy z panią przewodnik na spacer po zabytkach stolicy Dolnego Śląska. Zobaczyliśmy m.in. zabudowę Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej, Aulę Leopoldina w gmachu Uniwersytetu i Rynek z gotyckim Ratuszem. W późnych godzinach popołudniowych wyruszyliśmy autostradą w kierunku Lubania. Zorganizowanie wycieczki było możliwe dzięki dofinansowaniu Funduszu Zapobiegania Alkoholizmowi.
Walne Zebranie Delegatów Dolnośląskiego Okręgu PTSM
12 grudnia 2001 r. odbyło się w Legnicy zebranie założycielskie Dolnośląskiego Okręgu Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodieżowych zrzeszającego Oddziały Miejskie z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Zgorzelca i Lubania. Wybrano nowe władze i siedzibę, która znajdować się będzie w Legnicy. Prezesem został również mieszkaniec Legnicy. Z pięciu przedstawicieli lubańskiego Zarządu PTSM do władz wybrano dwie osoby: Henryka Sławińskiego na członka Zarządu Okręgu i Bogdana Stempkowskiego na członka Okręgowego Sądu Koleżeńskiego.
Powrót na górę strony
Opracował: Tadeusz Sławiński
|