Polska Federacja Popularyzacji Turystyki

LubaNet

Na Szlaku

Ziemia Lubańska

eLuban

Przegląd Lubański

Góry Izerskie

Zarząd Główny PTSM

KRONIKA 2002


Zebranie sprawozdawcze KČT Krásná Lípá
Bartnickie Lodospady

Logo KČT Krasna Lipa Tradycyjnie na początku roku, tym razem 19 stycznia, KČT Krásná Lípá zaprosił swoich członków oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych klubów SBB - DAV Neustadt i PTSM Lubań na Výroční členskou schůze za 2001 rok. 7 - osobowa delegacja z Lubania wręczyła wtedy wyróżnienia z okazji obchodów XX-lecia istnienia KČT Krásná Lípá. Miejscem spotkania był Dom Kultury Rybniśtě. W niedzielę, po noclegu w gościnnym pensjonacie "Setuza" k/Jiřetína p.Jedlovou, znów spotkaliśmy się w międzynarodowym gronie. Trasa imprezy "Brtnícké ledopády" wiodła przez teren Parku Narodowego České Śvýcarsko trasą: Kyjov - Turistický most - Vlčí potok - Jeskyně víl - Kyjov. Wspólny obiad w restauracji zakończył dzień.

Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć3 Dni - 3 Kraje - 3 Wędrówki

logo 3 Dni - 3 Kraje - 3 Wędrówki Od 25 do 28 kwietnia odbył się II Międzynarodowy Rajd Pieszy IVV "3 Dni - 3 Kraje - 3 Wędrówki". Pierwsi uczestnicy zaczęli meldować się na Hali Sportowej MOSiR w Lubaniu już w popołudniowy czwartek. Po uroczystym otwarciu z udziałem wielu zaproszonych gości, przy akompaniamencie kapeli, chętni przeszli do restauracji na biesiadę. Od wczesnych godzin rannych 26 kwietnia ponad 600 osób wyruszyło na szlaki "Łużyckich Wędrówek". Do wyboru były trasy 10, 15, 24, 31 i 42 km prowadzące przez Pogórze Izerskie.

Z mety zainteresowani zostali przewiezieni autobusami do Czech na nocleg w Ośrodku Rekreacyjnym "Sázava" Nové Město p. Smrkem. Drugi dzień rajdu, organizowany przez miejscowy oddział KČT, nazwano "Putovaní Jizerkami". Uczestnicy mieli do wyboru trasy 11, 15 i 25 km. 5 turystów O/PTSM Lubań przeszło najdłuższą, prowadzącą przez Smrk - Palíčník - Předěl - Bilý Potok - Červený buk do Novego Města, troje najkrótszą przez Červený buk - Streitův obrazek - Purkmistův most do Novego Města.

Wieczorem zorganizowaliśmy z zaprzyjaźnionymi zagranicznymi klubami spotkanie z okazji 5-lecia współpracy KČT Krásná Lípá - OM PTSM Lubań. Z polskiej strony wzięło w nim udział 12 członków.
W niedzielę rano 28 kwietnia przejechaliśmy z Sázavy do Olbersdorfu na start 29. "Zittauer Gebirgslauf und Wandertreff". Z możliwych do wyboru tras 12, 22, 32 km, 9 naszych reprezentantów przeszło tą pierwszą. Prowadziła ona przez Jonsberg - Stern - Leipaer Str. do Olbersdorfu.

Po zakończeniu rajdu przejechaliśmy wraz z innymi polskimi turystami zorganizowanym przez nas transportem do Lubania.


Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć
Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyćMiędzy Granitem a Piaskowcem

Autokar z 23 osobami (w tym 12 członków PTSM) wyjechało z Lubania w sobotę rano 25 maja do Neustadtu na kolejny 24. Rajd Pieszy "Zwischen Granit und Sandstein" IVV. Prezes SBB-DAV Jürgen Gerstner przygotował dla nas specjalną trasę z Berthelsdorfu przez Valtenberg, Hochwald Schänke, Krügers Berg do Langburkersdorfu. Inni turyści wędrowali natrasach 15, 21, 32, 45 i 50 km. Na mecie w Freizeitcentrum "monte-mare" można było się posilić oraz skorzystać z krytego basenu. Po noclegu w "Ochelbaude" Porschdorf ruszyliśmy na Brand i do Hohnstein, gdzie zwiedzaliśmy zamek. Później przez Dorf Wehlen - Stadt Wehlen i zamek Stolpen do Neustadt. Niezbyt dobra, deszczowa pogoda nie odebrała wrażeń wyniesionych z pięknej Szwajcarii Saksońskiej.

Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyćLiszeńskie Wędrówki Czeskim Rajem

Corocznie, w pierwszą sobotę czerwca, KČT - TJ Sokol Líśný organizuje Rajd Pieszy "Líśenské pochody Českym Rájem". Pierwszego dnia tego miesiąca w miejscowej hali stawiła się na start 7-osobowa ekipa z Lubania. 32. już rocznik tej imprezy IVV oferował 7, 13, 22, 30 i 42 km trasy. Wybraliśmy jednak nieco zmodyfikowaną z Turnova przez jesk. Postojną, Klokočí, Rotśtejn, Betlémské skály, Záholice do Turnova. Z mety rajdu udaliśmy się na nocleg do hotelu Pěnčín. Następny dzień, tj. 2 czerwca, przeznaczyliśmy na wycieczkę pieszo-krajoznawczą po regionie hruboskalskim na trasie: Sedmihorky - Hrubá Skála - Valdśtejn - Skalní město - Hrubá Skála - Rovensko p. Troskamy. Piękno tych terenów zapewne przywiedzie nas tutaj również w przyszłym roku.

Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyćSkalnymi Zamkami Łabskich Piaskowców

Dzień przed rozpoczynającym się w piątkowy wieczór 20. Rajdem Pieszym "Skalními hrádky Labských Piskovců" IVV siedmiu polskich turystów przyjechało zwiedzać północny skraj Czeskiej Republiki. Trasa z Jilové przez Tise, Tíské stěny, Děčíňský Sněźnik do Krásnej Lípy zakończyła się noclegiem w Sichovce - leśnej chacie koło Doubic. Ta sama grupa zwiedziła następnego dnia Děčín. Wieczorem 9 sierpnia, gdy dołączyło jeszcze 13 ziomków, ruszyliśmy na nieco skróconą z 12 do 5 km nocną trasę z Rumburka na Dymník i z powrotem. Po noclegu w przytulnej Sichovce, zamiast proponowanych przez organizatora KČT Krásná Lípá czterech tras pieszych pojechaliśmy do Děčína. Stąd przez Stoličną horę, Růźovy hřeben i Belvedere zamknęliśmy pętlę. Wieczór w bazie spędziliśmy przy ognisku, kiełbaskach i... dobrym czeskim piwie. Niedzielna wędrówka prowadziła od Krásnej Lípy przez źródła Křinicy i Světlík do Krásnej Lípy (12 km).

Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyćBukowa Góra 2002

znaczek pamiątkowy imprezy 15 września OM PTSM wraz z OK PTTK nr 35 w Lubaniu zorganizowały II Marsze na Orientację "Bukowa Góra 2002". Na imprezę, będącą VII Rundą Pucharu Dolnego Śląska w MnO, zgłosiło się 113 uczestników. Po uroczystym rozpoczęciu w bazie na Hali Sportowej MOSiR w Lubaniu uczestnicy zostali przewiezieni na start do Wielkiego Lasu Lubańskiego w miejsce zwane Łomy. Zawodnicy, podzieleni na 4 kategorie wiekowe: TS, TJ, TM i TD, mieli do przejścia po 2 etapy. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie medali, dyplomów i nagród rzeczowych dla najlepszych odbyło się już wieczorem w bazie imprezy.


Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyćKARKONOSZE 2002

znaczek pamiątkowy rajdu Jesień, w tym roku pierwsze dni października (2-6), to tradycyjna już pora na przemierzanie górskich szlaków. W przygotowanym przez nasz Oddział PTSM IV Międzynarodowym Rajdzie Górskim Euroregionu NYSA "KARKONOSZE 2002" wędrowało lub jechało rowerami 393 osoby. Miały one do wyboru 10 tras pieszych i jedną kolarską po malowniczych terenach Karkonoszy polskich i czeskich oraz Rudaw Janowickich. Podczas zakończenia rajdu na stadionie miejskim w Karpaczu przeprowadzono konkursy: turystyczno-krajoznawczy oraz piosenki turystycznej i ekologicznej. Najlepsi w poszczególnych klasyfikacjach (a było ich niemało) wyjechali do domów z pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Kliknij aby zobaczyćPoszukiwanie Mikołaja

34 osoby, w tym dwunatu członków PTSM i dziesięcioro dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie, wyjechało w sobotę 7 grudnia autokarem na kolejną wycieczkę krajoznawczą "Poszukiwanie Mikołaja". Z Lubania przez Jelenią Górę i Kamienną Górę dotarliśmy do Wałbrzycha, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Przemysłu i Techniki. Później autokar zawiózł nas do Jedliny Zdroju. W miejscu noclegu SSM "AD-EW-KA" w Kamieńsku dzieci mogły wykazać się wiadomościami podczas konkursu turystyczno krajoznawczego. Nagrody niespodzianki wręczał... Mikołaj (!?). Następny dzień, równie mroźny jak poprzedni, przeznaczyliśmy na zwiedzanie Palmiarni w Lubiechowie, Państwowej Stadniny Koni "Książ" oraz Zamku Książ. Po obiadku w zamkowej restauracji przez Świebodzice i Jelenią Górę wróciliśmy do Lubania.

Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyć Kliknij aby zobaczyćPowrót na górę strony

Opracował: Tadeusz Sławiński


Strona istnieje dzięki dofinansowaniu z funduszy PHARE Cross-Border Co-operation
PTSM Lubań © 2001-2019 ptsmluban@poczta.fm